انواع MDF های خاص

محمد نادب  1396/01/23 

 

به طور کل باید گفت که تخته های MDF بر دو نوع است ، تخته هایی که خواص معمول MDFها را دارند و تخته هایی که خواصی ویژه دارند که اوصولا این خواص ویژه در هنگام تولید مثلا در انواع چسب ها یا افزودنی های دیگر بوجود می آید .

اکنون انواعی از MDF های خاص را مورد بررسی قرار می دهیم :

1. MDF با مغز رنگی :

این تخته ها نسل جدیدی از MDF ها می باشند که برای اولین بار در شرکت فارسکو واقع در کره چنوبیتولید شده است .

طبق مطالبی که در مقاله های قبل گفته شد MDF ها نقطه ضعف هایی در زمینه برش و سلامت در تولید داشتند . در مورد ابزار باید گفت که در MDF موجود در بازار تمام MDF‌های خام یک رنگ بوده و برای هر کاری یا باید روکش PVC و یا وکیوم یا رنگ و …. روی آن ها پیاده شود تا نمایی دلخواه بوجود بیاورد و در مورد سلامت در تولید باید توضیح داد که چسب استفاده شده در MDF های موجود در بازار ترکیبی از مواد شیمیایی بوده و ماده ای سمی به نام فرمالدئید در این ترکیب وجود دارد ( از عوارض این ماده می توان به انواع حساسیت های پوستی و سرطان ها اشاره کرد ) …

اما با افتخار اعلام می کنیم که در MDF های (فارسکو)  برای اولین بار در جهان پنل هایی تولید شده است که سطح انتشار فرمالدئید آن ها صفر می باشد . علت این دستاورد ، استفاده از مواد طبیعی در رزین یا همان چسب MDF می باشد که این محصول را منحصر به فرد کرده است .

 

خاصیت دیگر MDF های مغز رنگی این است که دیگر محدودیت در CNC و رنگ وجود ندارد ، از این محصول می توان طرح های بسیار متنوع و زیبایی طراحی کرد به علت این که مغز آن ها همرنگ با ورق خام است و به علت دانسیته ی بالا برش هایی بسیار ظریف و زیبا را نمایش می دهد .

2. ضخامت کم (Thin MDF) :

این تخته ها در حجم های 3MM تا 8MM تقسیم بندی می شوند که این نوع ام دی اف در نازک کاری ها ، ماکت سازی ، رویه ی درب های ساختمان ، سقف پوش ها ، غرفه های نمایشگاهی ، اسباب بازی و …. استفاده می شود و می توان بر روی آن ها هر طرحی را ( چه CNC و چه لیزری ) انجام داد .

3. ضخامت زیاد (Thick MDF) :

این تخته ها در حجم های 12MM تا 18MM تقسیم بندی می شوند که این نوع ام دی اف در ساخت سازه های معماری ، ستونها ، پایه های میز ، درب های جلوی کابینت و … استفاده می شوند .

4. مقاوم در برابر رطوبت :

خاصیت مقاوم در برابر رطوبت بیشتر برای مصارف در محیط های مرطوب می باشد که نیاز به مقاومت بیشتر نسبت به آب احساس می شود مانند مبلمان حمام ، کابینت دور ظرف شویی ها ، پنجره ها و …

5. مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها :

این خاصیت بسیار در موارد کف پوش ها کاربرد دارد ، در آن ها  مواد ضد حشرات موجود است که از حمله آفات جلوگیری می کند و طول عمر بیشتری دارد .

6. مقاومت در برابر حرارت :

در این موارد اصولا ام دی اف ها را با موادی خاص روکش می کنند ولی در محصولات شرکت رنگین کاج پارس (فارسکو) محصول تولید شده از ابتدا دارای این خاصیت است به صورتی که با قوانین آتش نشانی ها و آئین نامه ساخت و ساز متناسب است .

طریق ساخت آن به این صورت است که الیاف پانل ها را با هالو›ن آزاد آغشته کرده و محصولی مقاوم تولید می شود که در زمان آتش سوزی از گسترش آتش و دود جلوگیری می کند .

این محصول دارای گواهینامه ی بین المللی (AS/NZS 3837 – AS 1530.3 (Class B-S2 , D0 می باشد .

7. وزن زیاد :

در اصل با اضافه کردن پودر چوب ، چسب و فشار در حین تولید محصول سنگین تر می شود و این امر باعث شده ابزار کاری بر روی آن بسیار راحت تر و ظریف تر صورت گیرد . به طور کل هر مقدار دانسیته افزایش یابت جنس با کیفیت تری بدست می آید .

در انتها باید گفت که MDF ها قابلیتهای خاص دیگری هم چون روکش زنی ، قالب گیری شده و انعطاف نیز دارند که این خاصیت ها دارای مشکلات خاصی هستند به عنوان مثال ام دی اف های روکش شده بسیار طرح های ساده ای دارند زیرا در لبه ها امکان چسباندن روکش بسیار سخت است و مواردی از این قبیل ،

که خوشبختانه با ورود ام دی اف مغز رنگی بسیار از این موانع در طراحی ، تولید و اجرا برداشته شده است به صورتی که شما احساس طبیعی بودن وسایل ساخته شده با این محصول را  حس می کنید .


نظرات کاربران
ارسال نظر